مركز آموزشي درماني هاجر (س) شهرکرد
۱۴۰۰/۵/۸
1400/04/07
روز جهانی بیماری pku
روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی هاجر(س) شهرکرد از ارائه خدمات به بیماران فنیل کتونوری  استان در این مرکز خبر داد:
 
بیماری فنیل کتونوری  یکی از بیماری های ژنتیکی بوده که از پدر ومادر به فرزند منتقل می شود بیماری از نوع اتوزومال مغلوب وژن عامل  انتقال بیماری برروی کروموزوم 12 قرار دارد .
 بیماری به علت  کمبود آنزیم کبدی فنیل آلانین هیدروکسیلاز به وجود می آید ونوزاد قادر به هضم فنیل آلانین ( به اختصار فی) نمی باشد.دریافت این جزء پروتئین یا فنیل آلانین را می توان با دادن برنامه غذایی مخصوص کنترل و بدین ترتیب از بروز عوارض بیماری پیشگیری کرد. یکی از این عوارض عقب ماندگی ذهنی است
بهتر است از تمام نوزادان بین روز 3 تا 5 بعد از تولد آزمایش به عمل آید. این آزمایش با آغشته کردن کاغذی مخصوص با چند قطره خون انجام می گیرد که از پای نوزاد گرفته می شود. نوزادانی که مقدار فنیل آلانین خونشان بالا است شناسایی و مورد آزمایش مجدد برای تایید قرار می گیرند.
برنامه غذایی مخصوص: برنامه غذایی کودک باید حاوی مقدار بسیار اندک فنیل آلانین باشد. به ویژه غذاهای با پروتئین نسبتاً بالا از قبیل گوشت ماهی، تخم مرغ، شیر و بیشتر حبوبات باید از برنامه غذایی وی حذف شود. با وجود این، کودک برای رشد طبیعی به پروتئین نیاز دارد و میزان نیاز هر کودک به مواد قندی، چربی و پروتئین ها باید توسط کارشناس تغذیه تعیین شود. 
برنامه کشوری کنترل وپیشگیری pkuبا هدف کلی کاهش بار بیماری در جامعه بعنوان واحد زیر بنای اجتماع از سال 89 در این استان اجرا شده است وبیمارستان هاجر (س) شهرکرد بعنوان قطب کنترل ودرمان بیماران میباشد . 
  در حال حاضر  این بیماران  در مرکز هاجر(س) شهرکرد  دارای پرونده  ودر حال پیگیری درمان  بصورت ویزیت دوره ای هستند .  
تعداد بازدید:
17
نویسنده:
ص. حیدری
منبع:
روابط عمومی هاجر(س)
آدرس : شهركرد – خيابان پرستار

تلفن تماس: 32225505،32220016-038

دورنگار: 32243715 -038
تاریخ بروز رسانی 1400/05/08
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal